4 minutes reading time (899 words)

VII WARSZAWSKI FESTIWAL GITAROWY

VII  WARSZAWSKI  FESTIWAL  GITAROWY

18-19.11.2011
Godz. 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59 )


VII EDYCJA Warszawskiego Festiwalu Gitarowego zdominowana będzie przez muzykę  Aleksandra Tansmana ? wspaniałego polskiego kompozytora. Aleksander Tansman należy do najczęściej wykonywanych na świecie kompozytorów polskich.

Program i wykonawcy:


- Janusz Raczyński ? koncert na 10 strun i orkiestrę  ? gra  Janusz Raczyński / gitara klasyczna /, Agnieszka Cypryk- skrzypce, / prawykonanie /
- Mikołaj Majkusiak ? koncert na gitarę klasyczną i orkiestrę gra Andrzej Heimowski / gitara klasyczna /,
- Marek Walawender ? koncert na gitarę klasyczną i orkiestrę gra Omar  Cyrulnik  - gitara klasyczna /Argentyna/  /prawykonanie/ ,
- Aleksander Tansman ? Conciertino  gra Francois Xavier Nicolet ? gitara klasyczna /Hiszpania/,
- Mario Castelnuovo-Tedesco ? Romancero Gitano ? do słów fr.G.Lorci ? Leszek Potasiński ? gitara klasyczna, śpiewa chór Collegium Musicum UW pod dyr. A. Borzyma,
- Leo Brouwer ? Concierto  Lieja ? gra Aniello Desiderio ? gitara klasyczna /Włochy / ,
- Federico Moreno Torroba ? Concierto de Castillo ? gra Bartosz Helwing ? gitara klasyczna
- Aleksander Tansman ? Hommage a Manuel de Falla ?gra Wojciech Lipiński ? gitara klasyczna

 

Festiwalowi towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyr. Jacka Rogali .

 

W ramach Festiwalu w dniach 18 i 19.11.2011 odbędą się warsztaty gitarowe:

- 18.11.2011 prawadzi  Aniello Desiderio /Włochy /

- 19.11.2011 prowadzi Omar  Cyrulnik / Argentyna /

 

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawa

www.wfg.com.pl

 

Organizator:
Fundacji Wspierania Inicjatyw Lokalnych - NOK
02-795 Warszawa
ul. Na Uboczu 3

www.nok.art.pl

 

Dyrektor Festiwalu

Dorota Mężyk-Gębska
tel. 0-691-505-165
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 


 

 

Szanowni Państwo ,

Warszawski Festiwal Gitarowy odbył się po raz pierwszy w listopadzie 2005 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i od tamtego czasu odbyło się już pięć  festiwali. Każdy był trochę inny , ale we wszystkich obowiązywała i nadal obowiązuje idea wykonania koncertu gitarowego z orkiestrą . To jest przesłanie tego festiwalu  i przyrzekam ,że będę tego pilnować ale w tym roku  zrobiłam wyjątek ,  czynię go dla wyjątkowego artysty , na jego przyjazd czekają wszyscy fani  gitary klasycznej  w naszym kraju , a mowa tu naturalnie o Johnie Williamsie , wirtuozie  , którego sława dotarła do nas dawno , ale samego artystę w Polsce gościmy po raz pierwszy  . Mam nadzieję ,że i artysta i publiczność z Warszawskiego Festiwalu Gitarowego wywiozą jak najlepsze wspomnienia .  Drugiego dnia festiwalu, nazwanego Dniem Joaquino Rodrigo , usłyszymy cztery  jego najsławniejsze koncerty  w wykonaniu polskich wirtuozów , którzy są bardzo wysoko oceniani na świecie , biorą udział w bardzo prestiżowych festiwalach, koncertach , otrzymują znakomite recenzje . I tak drugiego dnia wracam do formuły festiwalu .  W  tym  roku po raz   pierwszy   solistom  towarzyszy   Polska  Orkiestra Radiowa pod dyr. Jacka Rogali. W 2008 po raz pierwszy wprowadziłam tzw. Dzień Polski, koncert promujący polskie koncerty gitarowe i polskich kompozytorów . Na koncert ten specjalnie napisali wspaniałe dzieła dwaj gitarzyści Marek Walawender i Marcin Olak /koncert jazzowo- klasyczny /. W tamtym roku również Dzień Polski się odbył i okazał  się bardzo udany za sprawą Marka Pasiecznego i jego koncertu , którego premiera odbyła się podczas festiwalu . W 2011 roku polskie koncerty , które są pisane specjalnie na festiwal , te koncerty zagrają gitarzyści zagraniczni / np. z Argentyny / i w ten sposób  polskie utwory mają szansę na wykonania poza granicami Polski , utwory te nabiorą wymiaru międzynarodowego  . 
W tym roku naruszam  jeszcze jedną  ważną zasadę festiwalu ? w kolejnych edycjach utwory nie mogą się powtarzać z poprzednich lat, staram się też , aby byli za każdym razem nowi wykonawcy ? ale ten rok jest wyjątkowy i chciałam ,żeby wszystko było najlepsze ? najlepszy  wirtuoz  , najlepsi polscy soliści , najlepsza orkiestra, sprawdzony wspaniały dyrygent , no i najlepszy, najsławniejszy  kompozytor muzyki gitarowej Joaquin Rodrigo i jego najlepsze  koncerty .
Festiwal został stworzony z potrzeby grania i prezentowania koncertów gitarowych z orkiestrą, tak rzadko prezentowanych przez Filharmonie. Wymyśliłam więc festiwal na którym mają możność pokazanie swoich umiejętności gitarzyści klasyczni , publiczność posłuchania utworów, których nie usłyszy nigdzie więcej w Polsce i to w najlepszej akustycznie sali koncertowej w Polsce ? Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego mieszczącej się w budynku  Polskiego Radia S.A. przy budynku TVP.
Festiwal powoli się rozwija i zdobywa uznanie, zależy mi bardzo aby zdobył miano jednego z najlepszych festiwali na świecie. Mam wiele pomysłów , ale ciągle poszukuję partnerów i sponsorów , choć dzięki Miastu Stołecznemu Warszawa , które przekazało na festiwal dotacje trzyletnią , mogę planować i szukać partnerów spokojniej . Festiwal od początku festiwal miał charakter międzynawowy,/zapraszani byli gitarzyści polscy mieszkający poza granicami, były prawykonania zagranicznych koncertów/ ale tak naprawdę to od 2009 roku festiwal stał się międzynawowym , poprzez zaproszenie do udziału zagranicznych artystów z Grecji ,Meksyku i Niemiec .  Zagraniczni goście wywieźli od nas miłe wspomnienia, wielkie przeżycia artystyczne i rozsławiają nasz festiwal na świecie .Szkoda tylko , że polscy dziennikarze nie dostrzegają festiwalu i wspaniałych występów .
Moim marzeniem jest aby melomani ze świata przybywali specjalnie na ten festiwal a dla artystów udział w festiwalu był wyróżnieniem i zaszczytem no i dla mediów temat gitary klasycznej ciekawym i godnym polecenia szerokiej publiczności .

Wszystkie Warszawskie Festiwale Gitarowe odbywają się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawa, Biura Kultury oraz Fundacji Wspierania Inicjatyw Lokalnych-NOK ? organizatora festiwalu od strony formalnej i jej prezesa Piotra Jańca Festiwal jest świętem dla fanów muzyki gitarowej i dla gitarzystów, którzy mogą zaprezentować swoje najwyższe umiejętności.

Dyrektor Festiwalu
Dorota Mężyk-Gębska

Konkurs - Wygraj Bilet-03/11-Festiwal Nastroje
Wiersze z Szuflady
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
sobota, 10 grudzień 2022

Captcha Image