Antonina Krzysztoń – Perłowa łódź

 

Informacje:
Data produkcji: 2000
Wytwórnia: EMI
Nośnik: 1CD

Opis:

Antonina Krzysztoń swoją drogę muzyczną rozpoczęła w 1980 roku, kiedy to wystąpiła wraz z gitarzystą Andrzejem Wyrzykowskim na Festiwalu Zakazanej Piosenki w Gdańsku.

Antonina Krzysztoń – CD Perłowa łódź – zobacz więcej

 

Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach, wybranych klubach studenckich. W 1983 roku zajęła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie dzięki piosence Chusta Weroniki. Już wtedy zyskała ogromną popularność i sympatię w szeroko pojmowanym środowisku studenckim, a jej koncerty gromadziły liczną publiczność.

W latach 1984-1992 Antonina współpracowała z Markiem Walawenderem, gitarzystą i aran żerem jej utworów, z którym występowała na wszystkich najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną m.in. FAMA, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Oficjalny debiut fonograficzny nastąpił w 1990 roku, kiedy to Pomaton wydał Inne Światy. W listopadzie 1993 roku piosenka Perłowa Łódź z płyty Takie moje wędrowanie zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. W 1994 roku wraz z Kubą nagrała muzykę do filmu Czas S łowian. Większość z osób, które zetknęły się z piosenkami Antoniny kojarzy Ją z czeskim bardem Praskiej Wiosny ’68 – Karelem Krylem. Jej interpretacje utworów czeskiego poety znalazły się na pierwszej kasecie z lat osiemdziesiątych, zatytułowanej „Ballady Karela Kryla”, wydanej w tzw. „podziemnym” wydawnictwie „Nowa”. Spotkały się one z wielkim uznaniem s łuchaczy, jak również samego autora ballad. W rocznice śmierci Karela Kryla ukazała się nowa płyta Antoniny Krzysztoń zatytułowana „Czas bez skarg”, na której znajdziemy m.in. siedem jego utworów znakomicie zaaranżowanych przez Andrzeja Wyrzykowskiego (gitara), Marka Walawendera (gitara) oraz Kubę (instrumenty perkusyjne). Teksty większości piosenek przet łumaczyła Maryna Miklaszewska, współautorka libretta do musicalu „Metro”. Płyta ta otrzymała ponadto nominację do Fryderyka ’95 w kategorii Piosenka Poetycka.
W 1995 roku ukazał się album Czas bez skarg zawierający siedem utworów Karela Kryla. W maju 1996 roku ukazał się kolejny album zatytułowany Kiedy przyjdzie dzień, którego producentem był Marcin Pospieszalski. Kolejny album „Każda chwila” jest swojego rodzaju ilustracją książki o tym samym tytule, która pojawi się na ryku dopiero w roku 2000. Najnowszy album Antoniny nosi tytuł „Wołanie”, a kolejne płyty… jeszcze przed nami.

Lista utworów:

1.Inny świat
2.Mój przyjacielu
3.Kiedy przyjdzie dzień
4.Lament św. Franciszka
5.Tam na brzegu kamienie śpiewają
6.Pocałunki
7.Tańczymy Czakarere
8.Pada deszcz
9.My jesteśmy razem
10.Tam gdzie kres
11.Nigdy nie
12.Salome
13.Braciszku
14.Gdy zapada zmierzch
15.Śmiechu mój
16.Łąki czy was odnajdę
17.Talitha Kum
18.Perłowa łódź
19.Hymn o miłości
20.Prośba o…