Zespół 'Bez Jacka' jest legendę polskiej sceny poetyckiej. Formacja istnieje już od ponad trzydziestu lat i przez ten czas wypracowała swój własny, niepowtarzalny styl. Charakterystyczna aranżacja nastrojowych poetyckich ballad o ciekawej linii melodycznej sprawia, że zespół wciąż zdobywa nowych fanów, a średnia wieku ludzi wypełniających po brzegi sale koncertowe nie przeraża.

Zespół wywodzi się z nurtu klasycznej piosenki studenckiej - poezji śpiewanej. Powstał w latach 70?, kiedy to czwórka zakręconych facetów: Zbigniew Stefański , Jan Stefański, Jacek Stefański i Maksymilian Ziętek, postanowiła założyć zespół 'Kant'. Po kilku udanych występach na regionalnych festiwalach muzycy występowali już jako  'Bracia Stefańscy'.  Jak pisze w swoich wspomnieniach Jarosław Horacy Chrząstek muzyka była ich życiem: ?(...) to wszystko razem z ich niesamowitą energią, witalności a przede wszystkim autentycznością było wtedy jak 'objawienie'. Właściwie cały czas grali, ich życie było muzyką, zawsze chodzili z instrumentami. Byli ludźmi inteligentnymi, rozmawiali o sztuce, literaturze, muzyce i wszystko to było autentyczne, naturalne, nie wymuszone??. Sielankę przerwała nagła śmierć najmłodszego z braci: 9 sierpnia 1983 roku pobity ?przez nieznanych sprawców? ginie Jacek Stefański. Odtąd zespół gra pod nazwą 'Bez Jacka'.


Grupa, pomimo przeciwności losu wciąż koncertuje, mało tego: w tym roku wspólnie z zespołem 'Słodki Całus od Buby' nagrała kolejny, ósmy album zatytułowany 'Ot tak, po prostu'. Obecny skład grupy to: Zbigniew Maria Stefański, Jarosław Horacy Chrząstek i Wojciech Sokołowski.