STANISŁAW SOYKA
Zawsze z dala od rockowego establishmentu, śpiewa proste piosenki o miłości, tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka też przed wielkimi problemami współczesności.  Wokalista jazzowy i piosenkarz, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta.  Urodzony w 1959 roku. Od 7. roku życia śpiewał z ojcem w chórze kościelnym, ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, a potem Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach.
"Muzykalność wyniósł z rodzinnego domu, talentami - i to licznymi - obdarzyła go natura, obficie pomnożył muzyczną erudycję podczas wielu lat nauki. Gra na skrzypcach wyzwoliła w nim ogromną wrażliwość, biegła umiejętność gry na fortepianie pozwoliła znaleźć właściwy kontekst dla muzyki. Gitarą posługuje się zazwyczaj gdy poszukuje klimatu i nastroju dla rodzącego się pomysłu."
"Szybko pojął, że znakiem jego czasów jest eklektyzm, a może nawet megaeklektyzm. Otwierał więc różne muzyczne szuflady. Czerpał z nich natchnienie, inspirację, podnietę - zawsze z myślą o tym, by być coraz bliżej siebie."
Wciąż inny wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział "Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni."
"Soyka ...tylko brać. Osiecka znana i nieznana."
Tak nazywa się najnowszy album Stanisława Soyki, który ukazał się nakładem Universal Music Polska 15 września 2010 roku.
Wszystko zaczęło się w październiku 2009 roku. W Teatrze ROMA podczas koncertu galowego "Pamiętajmy o Osieckiej" wystąpił Stanisław Soyka z zespołem. Termin koncertu zbiegł się z premierą antologii Agnieszki Osieckiej w postaci dwóch grubych tomów wierszy. Stanisław Soyka postanowił skomponować muzykę do tych wierszy, które nie były dotąd śpiewane. Owocem tej pracy jest niezwykła monografia Agnieszki Osieckiej "nieznanej". "...tylko brać" to podróż w niebanalny, wyidealizowany świat finezji i interpretacyjnych niuansów. To też ukłon w stronę tak nieskazitelnych wartości jak przyjaźń czy miłość ale i wyraz głębokiego szacunku wobec ponadczasowych trendów. "...tylko brać" to przede wszystkim zapis muzyki płynącej prosto z serca.
Wykonawcy:
Zespół SOYKA KWINTET + Goście w składzie: Stanisław Sojka - fortepian, gitara akustyczna, śpiew, Janusz Yanina Iwański - gitara akustyczna, Przemek Greger - gitara akustyczna, Marcin Lamch - kontrabas, Jakub Sojka - perkusja, Zbyszek Uhuru Brysiak - perkusjonalia, Antoni Sojka - keyboard, moog, Antoni Gralak - trąbka, Aleksander Korecki - saksofon.



RENATA PRZEMYK

W plebiscycie "Polityki" i "Wprost" znalazła się w setce najwybitniejszych artystów minionego stulecia.
Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty - ani rock, ani piosenka poetycka, ani alternatywa nie określają jej istoty, którą sama artystka nazywa wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych.
Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną. Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Ma w swoim dorobku nagrody przywiezione z festiwali, w których brała udział na początku swojej działalności, główną z festiwalu krakowskiego, opolską Karolinkę, sopocką bursztynową płytę. Ale występowała też na nieistniejącym już niestety festiwalu w Jarocinie i dla przeciwwagi na przeglądzie piosenki aktorskiej we Wrocławiu i Kolonii.
Rok 2009 był szczególnym dla Renaty Przemyk. To właśnie na ten czas przypadł jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Koncert jubileuszowe zostały uświetnione gościnnymi występami artystów: Katarzyna Nosowska, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Maria Peszek, Kayah, Natalia Grosiak, Anja Orthodox. W tym roku, w listopadzie ukazała się kolejna płyta Renaty "Odjazd", która błyskawicznie stała sie "złotą".
Wśród ogłoszonych w lutym 2010 zwycięzców drugiej edycji PAM LONDON AWARDS Renata otrzymała 3 nagrody- została uznana Najlepszą Polską Wokalistką, nagrody przypadły jej także za Piosenkę Roku oraz Najlepszy Album Roku w kategorii Alternative. Singiel z najnowszej płyty- piosenka "Odjazd" zdobyła pierwsze miejsce na Liście Przebojów radiowej "Trójki". Na przełomie maja i czerwca 2010 roku Renata skomponowała muzykę do spektaklu "Szyc" Hanoha Lewina, którego premiera odbyła się w czerwcu 2010 roku.
Na przełomie października i listopada 2010 r. ukazała się płyta pt. "Panienki z temperamentem", na której to Renata wspólnie z Kayah śpiewa piosenki z repertuaru "Kabaretu Starszych Panów".



MAREK ANDRZEJEWSKI

Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. ??Zaczynał w latach 90-tych od muzykowania w folkowym zespole Orkiestra św. Mikołaja. Przez kilka lat współpracował z teatrem Gardzienice - brał udział w przedstawieniach i wyprawach etnograficznych. Jako aktor i kompozytor współpracował z teatrem Grupa Chwilowa.
W 1994 roku otrzymał I nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz nagrodę im. Wojtka Bellona przyznawaną śpiewającym autorom. W tym samym roku zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczności Ogólnopolskiego Festiwalu Recitali w Siedlcach. W marcu 1997 roku ukazała się debiutancka płyta pt. "Trolejbusowy batyskaf". Piosenki z tego albumu ukazały się również na kilku składankach spod znaku "Krainy Łagodności". Również w 1997 roku Marek z dużym, wieloosobowym zespołem i nowym programem, jako jedyny w historii festiwalu ponownie zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Recitali w Siedlcach. Na początku 1999 roku wraz z przyjaciółmi współtworzy "Lubelską Federację Bardów" - rodzaj piwnicy artystycznej z wielością piszących, komponujących i śpiewających. W 2003 roku Marek wydaje drugą autorska płytę pt. "Dziesięć pięter".



BASIA STĘPNIAK-WILK
Śpiewająca autorka i kompozytorka, artystka kabaretowa; lublinianka mieszkająca na stałe w Krakowie. W 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i kabarecie Loch Camelot, w którym do dziś występuje. W latach 1995-97 współtworzyła m.in. wraz z Januszem Radkiem, Grzegorzem Halamą, Robertem Kasprzyckim, Szymonem Zychowiczem i Kamilem Śmiałkowskim formację "Zielone Szkiełko".??W latach 2002-04 działała z Sebastianem L. Kudasem i Maćkiem Dancewiczem w literackiej Grupie Apokryficznej, w której akcje (także wydawnicze - CD "Grupa Apokryficzna") włączyli się m.in. Grzegorz Turnau, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Trela i Jan Nowicki. W 2010 r. współtworzyła jako autorka i wykonawczyni wraz z kompozytorem Aleksandrem Brzezińskim i kabaretową Grupą NiePerwersyjni Wieczory NiePerwersyjne. ??Na imponującej liście nagród dla Basi i jej piosenek jest m.in. pierwsze miejsce i nagroda im. Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Grand Prix im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, a także Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie sztuka estradowa i Nagroda Kapituły im. Jacka Kaczmarskiego. Śpiewana przez nią w duecie z Grzegorzem Turnauem Bombonierka podbiła wszystkie polskie i polonijne radiowe listy przebojów.??Piosenki Basi znajdziemy m. in. na jej solowych płytach - CD "O obrotach", CD "Słodka chwila zmian" i CD "Obce kraje", a także na zapowiadanym na rok 2011 albumie "Przywidzenia". ??Basia jest też autorką książki dla dzieci "Tulisia" (II nagroda w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom). ??Od ponad 4 lat można słuchać audycji "Muzyczna Bombonierka", którą Basia przygotowuje i prowadzi w każdą środę na antenie Radia Kraków. To prawdziwe okno na świat dla słuchaczy "piosenki z tekstem" i dla jej twórców.



TOMEK WACHNOWSKI
Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Występował i współpracował z Krzysztofem Ścierańskim, Ryszardem Styłą, krakowską formacją Mr. Bober's Friends, Marcinem Dańcem czy Wolną Grupą Bukowina i wieloma innymi.
Trzykrotnie brał udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 1999 roku wystąpił w koncercie "Premiery" gdzie wykonał swoją kompozycję pt. "Byłoby miło". Utwór spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem opolskiej publiczności oraz dziennikarzy, w głosowaniu lokalnych ośrodków telewizyjnych zajął II miejsce.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w twórczości Tomka Wachnowskiego było wykonanie przewodniej piosenki do filmu "Asterix i Obelix kontra Cezar". Nagranie "Ona nie widzi mnie", pojawiło się zarówno na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu jak i na jego autorskim krążku pt. "Właśnie tak".
Jest autorem trzech płyt: "Śniegowice", "Właśnie tak" i "Dla bogaczy pogoda", jego piosenki można znaleźć na składankach Krainy Łagodności wydawanych przez EMI i serii Gitarą i Piórem wydawanej przez Polskie Radio. Jego piosenka pt. "Znaki na niebie" śpiewana przez Iwonę Loranc i Kubę Badacha znalazła sie na ścieżce dźwiękowej filmu "Ławeczka", w 2006 roku ukazała się płyta pod tym samym tytułem, wyprodukowana przez Tomka i Miłosza Wośko, na której jego piosenki wykonuje Iwona Loranc.
Piosenkę "Most między nami" z jego tekstem do filmu "6 dni strusia" śpiewała Katarzyna Cerekwicka, a napisaną wspólnie z Piotrem Rubikiem "Najdalszą z gwiazd" w angielskiej wersji duet Georginia i Jose Cura. Jako wykonawca brał również udział w koncertach; "Kolega z pracy" i "Radio Wolna Europa" - z piosenkami Jacka Kaczmarskiego czy ostatnio "Niechaj zabrzmi" i "Maestro bezdomny" z piosenkami Wojciecha Bellona.
Na wiosnę 2011 ukaże się 4-ta autorska płyta Tomka Wachnowskiego pt. "Piosenki dla dorosłych". Artysta wystąpi w towarzystwie muzyków , z którymi współpracuje od lat: Miłosz Wośko - instrumenty klawiszowe, Maciej Szczyciński - kontrabas, Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne.



LIDIA JAZGAR Z ZESPOŁEM GALICJA

Artystka - Instytucja.
Dyplomowany choreograf. Prezenter telewizyjny i radiowy (obecnie - autorski program Coś dla Ducha w Radiu Kraków w czwartki o 22.05. także on line). Współzałożycielka, manager i wokalistka zespołu GALICJA, z którym koncertuje i nagrywa. Wspólnie z GALICJĄ, jest laureatką słynnego Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i jedynej w historii tego Festiwalu Nagrody Specjalnej, przyznanej przez Piotra Skrzyneckiego i jego legendarną Piwnicę Pod Baranami, z którą w latach 90-tych zespół był związany.
Jej głos "topi najtwardsze skały":
...na koncertach oczarowuje publiczność, tworząc nastrój pewnej podniosłości i wyjątkowości, równocześnie emanując ciepłem i spokojem. Z koncertów Galicji publiczność wychodzi "ulepszona", pogodniej patrząc na uliczne błoto, wiadomości w telewizji i samą siebie. Warto to sprawdzić. Na sobie... (Teresa Drozda www.strefapiosenki.pl)
Scenarzysta, reżyser, producent wydawnictw muzycznych (płyty GALICJI) i wydarzeń kulturalnych.
Od wielu lat realizuje autorskie, niekonwencjonalne projekty artystyczne - najbardziej znane z nich to: Galicyjskie Wieczory z Piosenką (ponad 100. edycji w ciągu 11. lat), cykl koncertów Nowa Huta. Dlaczego nie?!, cykl Wieczór Kolęd i Pastorałek organizowany co roku wspólnie z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa.
Jedyny w swoim rodzaju konferansjer, niezliczonej liczby koncertów i różnorodnych projektów kulturalnych. Jako właścicielka Agencji Artystyczno-Promocyjnej ART BLUE, oganizuje imprezy artystyczne i artystyczno-promocyjne.
Współpracuje z Fundacją Brata Alberta, Fundacją Anny Dymnej Mimo wszystko, Hospicjum św. Łazarza i wieloma innymi instytucjami dobroczynnymi. Za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała Medal św. Brata Alberta.

Więcej: www.lidiajazgar.pl

 

GALICJA
Krakowska grupa muzyczna, dobrze znana słuchaczom Krainy Łagodności, która w 2011 roku, obchodzi swoje 25 (!) urodziny.
Nazwa zespołu, to nazwa kabaretu który przed laty istniał w Krakowie, a którego Lidia i Ryszard tworzyli "część muzyczną". Nie często można Galicję słyszeć na koncertach poza rodzinnym miastem. Pewnie dlatego, że zespół tworzą bardzo "zajęci" życiem ludzie ;) Na szczęście są płyty. A na nich, prawdziwe "power ballads" i "słowa które powiedziane raz, nigdy już nie giną..."
Ryszard Brączek - gitarzysta zespołu. Niespotykanie Spokojny Człowiek, autor większości tekstów i muzyki.
Michał Woźniak - pianista i altowiolista, ale tak naprawdę multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, realizator dźwięku, RMF Classic - www.michal-wozniak.com
Maciej Mąka - niedościgniony gitarzysta, często niestety "pożyczany" przez inne zespoły, od pewnego czasu mieszka w Warszawie?
Rafał Mazur - basista, mistrz muzyki improwizowanej, którą prezentuje nawet w Chinach - www.rafalmazur.com
Tomasz Grochot - nieujarzmiony perkusista potrafiący wyczarować niezwykłe dźwięki nawet z wody! W tym roku, ukazała się płyta zawierająca autorskie kompozycje Tomka, z gościnnym udziałem najlepszych muzyków jazzowych, w tym legendarnego amerykańskiego trębacza Eddiego Hendersona - www.tomekgrochot.pl
Oryginalne brzmienie Galicji, to wypadkowa pomysłów wszystkich muzyków i zawsze niezwykłych Gości Specjalnych, których na siedmiu galicjowych płytach dużo...


JAKUB BLOKESZ
Debiut sceniczny Jakuba miał miejsce 13 grudnia 2007 w Kinoteatrze Elektrycznym w Skoczowie. Wystąpił tam z recitalem z okazji 26 rocznicy wybuchu stanu wojennego.
W październiku 2008 zwyciężył w XXI Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych "Wrzosowisko" w Kędzierzynie-Koźlu. XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku okazał się dla niego szczęśliwym. W 2009 roku zdobył Grand Prix festiwalu. Latem, na Pomorzu, uczestniczył w Nieustającym Festiwalu "Z młodej piersi się wyrwało", gdzie w towarzystwie sześciu młodych, zdolnych wykonawców zagrał koncert wyreżyserowany przez Jerzego Satanowskiego i prowadzony przez Andrzeja Poniedzielskiego.
Jednym z jego najważniejszych sukcesów jest drugie miejsce oraz nagroda Dziennika Polskiego podczas 45 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W roku 2010 otrzymał nagrodę specjalną na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie oraz pierwsze miejsce na VII Festiwalu "NADZIEJA" im. Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu.
Pracuje nad autorskim materiałem, grywa w odmiennych stylistycznie grupach muzycznych: od bluesa przez gospel do rocka.


BASIA GĄSIENICA-GIEWONT
Ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Artystyczną w Zakopanem oraz X Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej II st im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie na wydział wokalny, gra na skrzypcach. Zaczynała od góralskiej muzyki, rozmiłowana w poezji śpiewanej. Współpracowała z takimi muzykami jak Adam Sztaba, Mietek Jurecki, Grzegorz Turnau, Andrzej Zarycki. Laureatka Ogólnopolskich Festiwali m.in: Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Gościnnie pojawiła się na najnowszej płycie Grzegorza Turnaua "Fabryka klamek".