FRAZY Festiwal Słowa w Piosence

Frazy to festiwal, który łączy tradycję z nowoczesnością, pamięć o przeszłości z wypatrywaniem tego, co za horyzontem. Tak będzie i w tym roku, w trakcie trzeciej edycji festiwalu słowa w piosence.

Nowe aranżacje stanowią ważny element kultury. Pozwalają przyswajać dawniejsze utwory współczesnym odbiorcom, utrwalają też pamięć o artystach, którzy odeszli, zostawiając nam swoje dzieła. Niezaprzeczalne wartości wnoszą tłumaczenia tekstów piosenek, które wraz z interpretacją muzyczną stają się odrębną formą artystycznej wypowiedzi. Wspominamy poetów, których wiersze, dzięki komponowanej doń muzyce, zyskują nowy wyraz. Piosenka zbliża, pozwala poznawać inne kultury, gdy staramy się zrozumieć, co ma nam do przekazania człowiek, śpiewający do nas w innym języku.

Chcemy budować pomosty między pokoleniami, szukać punktów wspólnych między różnymi sposobami komunikowania, zarówno w językach narodowych, jak artystycznych. Inspiruje nas pokonywanie granic nie tylko w sensie geograficznym, ale także pomiędzy różnymi stylistykami. W świecie piosenki dawne podziały subkulturowe należą do przeszłości, a wśród słuchaczy panuje nieskrępowana swoboda muzycznych poszukiwań. Artyści, zapraszani na Frazy nie podlegają prostym kategoryzacjom muzycznym, a łączy ich chęć porozumienia z drugim człowiekiem dzięki śpiewanym słowom. Mając świadomość różnic między ludźmi, szukamy tego co łączy, staramy się zrozumieć tych, którzy myślą i odczuwają inaczej. Słuchamy tych, którzy śpiewali ważne rzeczy kiedyś, wsłuchujemy się w głos tych, których przekaz będzie ważny dla kolejnych pokoleń.