4 minutes reading time (753 words)

Koncert poetycko - muzyczny: SADZA - CHORZÓW - 05 X

Proponujemy Państwu wyjątkowe wydarzenie artystyczne: oto na wspólnej scenie, tego samego wieczoru, spotykają się dwaj wybitni współcześni poeci: ERNEST BRYLL i ks. JERZY SZYMIK.
Reprezentują dwa pokolenia; każdy z nich jest niekwestionowanym autorytetem również w dziedzinie szeroko pojmowanej kultury. Intelektualiści, którzy wciąż powiększając własny dorobek literacki, są jednocześnie niezwykle otwarci na twórczość innych.
Są ludźmi o ujmującej osobowości i głębokiej mądrości życiowej, coraz częściej i ?zachłanniej? poszukiwani przez następne pokolenia. W programie: SADZA wspólnie podejmą temat szczególnie im bliski: temat Śląska. Usłyszymy w wykonaniu autorów wiersze, inspirowane ludźmi i miejscem. Powstałe z mądrości i szczególnego rodzaju intuicji, jaką dała im Ziemia Śląska.

Koncert poetycko-muzyczny: SADZA

Teksty:
Ernest Bryll, ks. Jerzy Szymik

Muzyka: Paweł Piątek, Adam Prucnal

Scenariusz: Agata Bernadt

wykonawcy:
Ernest Bryll, ks. Jerzy Szymik, zespół Krakowskie Przedmieście


Proponujemy Państwu wyjątkowe wydarzenie artystyczne: oto na wsApólnej sceniSe, tego samego wieczoru, spotykają się dwaj wybitni współcześni poeci: ERNEST BRYLL  i ks. JERZY SZYMIK.
Reprezentują dwa pokolenia; każdy z nich jest niekwestionowanym autorytetem również w dziedzinie szeroko pojmowanej kultury. Intelektualiści, którzy wciąż powiększając własny dorobek literacki, są jednocześnie niezwykle otwarci na twórczość innych.

Są ludźmi o ujmującej osobowości i głębokiej mądrości życiowej, coraz częściej i ?zachłanniej? poszukiwani przez następne pokolenia. W programie: SADZA wspólnie podejmą temat szczególnie im bliski: temat Śląska.
Usłyszymy w wykonaniu autorów wiersze, inspirowane ludźmi i miejscem. Powstałe z mądrości i szczególnego rodzaju intuicji, jaką dała im Ziemia Śląska.

Ernest Bryll zastał Ślązaków czasach bardzo trudnych: lata 1978 ? 81, to okres jego zamieszkiwania w Katowicach i kierowania Zespołem Filmowym ?Silesia?.
Z obserwacji tamtego czasu: zmagania, zmęczenia, szarości i zwyczajnej biedy, powstały utwory o budzącej się nadludzkim wysiłkiem nadziei, snach o normalności,
ocaleniu godności i sensu. Zebrane w tomiku ?Sadza? są dzisiaj nie tylko zapisem chwili, ale przede wszystkim pytaniem: na ile przetrwało w ludziach to, co na człowieku spoza Śląska (jakim jest Ernest Bryll) robiło największe wrażenie, budziło respekt i szacunek dla Ślązaków.

Ksiądz Jerzy Szymik: na Śląsku urodzony, dumny ze swojego Pszowa, wyposażony niejako w emocjonalność i rozumność śląską (parafrazując jego esej), dodatkowo ubogaconą
i prześwietloną kapłaństwem. W sposób szczególny i z wielką troską dostrzega, punktuje i usiłuje zrozumieć śląskie d z i s i a j.

Tytuł koncertu: SADZA sugeruje, że język wiersza, przestrzeń muzyczna oraz wspólny występ poetów i artystów, pozwoli w oryginalny sposób ponownie odkryć prawdziwe oblicze Śląska, pomimo nieco przybrudzonej, wierzchniej warstwy.
Czy jest to możliwe? Czy wobec tylu przeciwności (różnorakiej natury) warto po raz kolejny sięgnąć głębiej, do wartości istotnie wpisanych w Śląsk ?
Co z nich pozostało?
I jak ? według intuicji poety ? udźwignąć nowe czasy ?

TWÓRCY I WYKONAWCY KONCERTU:
ERNEST BRYLL
poeta, przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki teatru TV, oraz jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych, autor licznych tomików poezji, sztuk scenicznych, oratoriów, musicali i programów telewizyjnych, audycji dotyczących kultury. Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego, jidish. Członek PEN Club Poland, Irish PEN Club, SEC (Society of European Culture)
JERZY SZYMIK
kapłan Archidiecezji Katowickiej, profesor nauk teologicznych. Wykłada teologię dogmatyczną. W latach 1986-2005 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie był m.in. kierownikiem Katedry Chrystologii. Od 2005 r. pracownik Zakładu Teologii Dogmatycznej WTL Uniwersytetu Śląskiego, od 2007 r. zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. Członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej, autor 37 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych, przeszło tysiąca artykułów. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury. Mieszka w Katowicach i Pszowie.
PAWEŁ PIĄTEK
kompozytor, aranżer, pianista. Współtwórca sukcesu wielu wokalistów ( obecnie Janusza Radka) oraz ich albumów płytowych. Muzyk wszechstronnie wykształcony: także chórmistrz. Kierownik muzyczny Festiwalu im. Marka Grechuty. Przez wiele lat związany z zespołem Anawa. Autor muzyki do wierszy Ernesta Brylla.
ADAM PRUCNAL
kompozytor, aranżer, skrzypek (wirtuoz skrzypiec elektrycznych). Współtwórca produkcji teatralnych i telewizyjnych. Autor muzyki do spektakli teatralnych. Autor muzyki do wierszy Jerzego Szymika.

Zespół KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE w składzie:
AGATA BERNADT ? śpiew, prowadzenie koncertu
PAWEŁ PIĄTEK - fortepian, inst. klawiszowe
ADAM PRUCNAL - skrzypce, skrzypce elektryczne
GRZEGORZ PIĘTAK ? kontrabas
SŁAWOMIR BERNY - perkusjonaliaKoncert poetycko - muzyczny:
SADZA - Ernest Bryll, ks. Jerzy Szymik zespół Krakowskie Przedmieście

bilety:
normalny - 15 PLN
ulgowy - 10 PLN


CHORZOWSKIE CENTRUM KULTURY
41-500 Chorzów
ul. Sienkiewicza 3


więcej informacji i rezerwacja biletów:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   tel. (32) 349 - 78 - 67/63

Koncert Cohena w Spodku gorąco przyjęty przez publ...
Postanowiłem zmądrzeć
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
wtorek, 06 grudzień 2022

Captcha Image