Marek Gałązka

Marek Gałązka – bard, animator kultury – urodził się 17 lutego 1954 roku w Szczecinie. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Grudziądzu w 1973 roku, gdzie już wówczas zajmował się amatorsko twórczością Edwarda Stachury. W 1978 roku na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał dyplom na kierunku pedagogika w zakresie pracy kulturalno-oświatowej. Po ukończeniu studiów przyjechał na Mazury, gdzie w Oleckim Ośrodku Kultury podjął pracę jako instruktor do spraw teatru. Założył teatr AGT i 24.03.1979 roku (równo cztery miesiące przed śmiercią Stachury) wraz z teatrem debiutował spektaklem „Wędrowanie” według poezji Edwarda Stachury. W spektaklu tym, którego był scenarzystą i reżyserem, wykonał kilka piosenek Edwarda Stachury z własną muzyką.

W 1993 roku reaktywował grupę „Po Drodze” i wziął udział w XX Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. W 2007 roku Marek Gałązka został odznaczony medalem GLORIA ARTIS – zasłużony dla kultury.

Oprócz wielu wydawnictw poświęconych Edwardowi Stachurze wydał dwie płyty autorskie przy współpracy Tymona Tymańskiego: Tu stacja Sopot (2007) i AUTORSONG (2012). W roku 2017 wydał całkowicie autorską płytę, której był m.in. wydawcą i producentem: „Pistolet w dłoni Ojca” nagraną z muzykami Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej w znanym na całym świecie Hertz Studio Wieslawski Bros. Wraz z zespołami: Po Drodze i (Zespołem) „Marek Gałązka & his Team”  koncertował praktycznie w całej Polsce oraz poza granicami kraju, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Węgrzech, Bułgarii, Estonii, Litwie i na Białorusi. Ostatnio wydał autorską płytę winylową i CD pt. „Pistolet w dłoni Ojca”, jako Marek Gałązka & his Team.