Marek Grechuta – Śpiewające obrazy

Marek Grechuta – Śpiewające obrazy
Marek Grechuta – Śpiewające obrazy – Porównaj w Nokaut.pl

Informacje:
Data produkcji: 2001
Wytwórnia: EMI
Nośnik: 1CD

Opis:

Czy można „wyśpiewać obraz”? Owszem – chociaż brzmi to paradoksalnie, Marek Grechuta udowodnił, że jest to możliwe. Inspiracją do powstania cyklu nowych pieśni było tym razem… malarstwo. Grechuta lubi obrazy, zwłaszcza impresjonistów. Sam jest zresztą utalentowanym malarzem – swoje prace plastyczne wystawia od dawna. Wybrał więc ulubione obrazy swoich mistrzów i… ożywił je – muzyką i słowami, tworząc w pełni autorski album tematyczny i po raz kolejny zaskakując słuchaczy.

„Kawiarnia w nocy” (Van Gogh). Grechuta wciela się tu w postać kloszarda, którego bełkotliwy monolog komentuje tytułową kawiarnię, ale też – w bezbłędnie trafionych obserwacjach – samą twórczość holenderskiego mistrza: „widać, że stół stoi trochę twardziej”. W tekście pojawia się również określenie „portrecik tej muzyczki” – autokomentarz odwracający sytuację: czy można „namalować muzykę”?

„Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte” (Seurat). Autor muzyki i wiersza szuka sposobu na oddanie panującej na obrazie ciszy, dając zarazem wyraz swojej tęsknocie za odmalowaną tu sielanką. W kolejnych „śpiewających obrazach” pojawiają się głosy kobiece – Grechuta zaprosił do współpracy dwie śpiewające aktorki Teatru Starego w Krakowie: Dorotę Pomykałę i Urszulę Kiebzak.

„Akrobatka na piłce” (Picasso) to utwór iście „akrobatyczny” i w muzyce i słowach. Natomiast „Parasole” (Renoir) natchnęły Grechutę do wyciągnięcia z odmalowanej sytuacji daleko idących wniosków – deszczyk ujawnia całą gamę tłumionych uczuć!

„Portret Czechowskiej” (Modigliani) podsunął pomysł na rozpisanie w formie dialogu sceny w pracowni artysty – zziębnięta modelka fantazjuje niefrasobliwie na temat… aparatu fotograficznego („ale to chyba kosztowałoby miliony”).

„Tancerka z bukietem” (Degas) zawiera wyjątkowo współczesne przesłanie: artystka rewiowa marzy, by przynajmniej raz zrobić coś nie pod publikę. „Piruet przed nikim” to doskonały komentarz „medialny” w czasach, kiedy liczy się tylko „oglądalność”.

„Śniadanie na trawie” (Manet) zainspirowało Grechutę do odbrązowienia polskiej fascynacji wszystkim co francuskie (kuchnia i moda) i artysta czyni z typową dla siebie ironią, ożywiając przy okazji liczne stereotypy, takie jak żabki i ślimaczki…

„Pejzaż podwawelski” (Wyspiański) to silny akcent narodowy. Manifest polskości, zawarty w ostrej krytyce upadku pogrążającego się w brudzie Krakowa, wzbogacony świadomą stylizacją partii fortepianu na styl Chopina. Godne zwieńczenie dzieła.

Drugą stronę oryginalnego longplaya otwierała muzyka do inscenizacji teatralnej „Otella” Szekspira, wystawionej w Zamościu z okazji 400-lecia miasta – rodzinnego miasta Grechuty. Po dynamicznym Otwarciu kurtyny pojawia się stylizowany hejnał dworski i krótkie utwory związane z charakterystyką postaci (Opowieść Otella o Desdemonie zdobi kobieca wokaliza i mormorando Grechuty). Pośród radosnych motywów muzycznych – poprzedzających w dramacie zbrodnię – wyróżnia się Pieśń biesiadna Otella, o iście biesiadnym tekście. Całość wieńczy piękna kompozycja Ostatnia pieśń Desdemony z wokalizą Urszuli Kiebzak.

Dwie ostatnie piosenki na tej płycie powstały do wierszy Józefa Czechowicza, którego poezja zafascynowała Grechutę już wcześniej (Motorek). Księżyc w rynku to kameralna opowieść o mieście (Lublin), które przypominało artyście jego rodzinny Zamość, gdzie on sam widywał „księżyc w rynku” i mieszkał przy ulicy Grodzkiej. Knajpa, piosenka ekspresyjna jak sam wiersz, oddaje dekadencki nastrój nocnego życia Polski międzywojennej, świata fałszywego blichtru, gdzie limuzyny i gabinety nie chronią przed poczuciem zagrożenia, albowiem bal rozgrywa się nad przepaścią.

Koncert zza ściany to utwór instrumentalny, ale nie powstał dla teatru, ani dla kina. Romantyczna muzyka wyrażała sprzeciw artysty przeciwko agresywnym dźwiękom dobiegającym zza ścian naszych domów – także dźwiękom muzyki rockowej, której nowe oblicze sam Grechuta kształtował kilka lat wcześniej z grupą WIEM.

Lista utworów:

1 Patrz, Już Wszyscy Poszli
2 Cisza Oddechu Trawy
3 Szary Gołąb Na Ramieniu
4 Mieć Taki Deszcz, Gdy Świeci Słońce
5 Gdyby Był Taki Aparat
6 Piruet Na Polnej Drodze
7 Inna Kuchnia, Inna Moda
8 Śniło Mi Się I Pamiętam
9 Otwarcie Kurtyny
10 Hejnał Otella
11 Motyw Jagona
12 Opowieść Otella O Desdemonie
13 Taniec Weselny Desdemony
14 Pieśń Biesiadna Otella
15 Ostatnia Pieśń Desdemony
16 Księżyc W Rynku
17 Knajpa
18 Koncert Zza Ściany
19 Marcelle Lender Tańcząca Bolero
20 Kobieta Niesie Chleb
21 Skąd Przychodzimy, Kim Jesteśmy, Dokąd
Idziemy
22 Tajemniczy Uśmiech („gioconda”)
23 Akrobatka Na Piłce
24 Tancerka Z Bukietem
25 Śniadanie Na Trawie
26 Walc Ducha Zamkowego
27 Marsz Na Pustyni
28 Dziad I Baba
29 Czaty
30 Znasz-li Ten Kraj
31 Do Łezki Łezka