Mariusz Lubomski – Lubomski w Trójce

Mariusz Lubomski – Lubomski w Trójce
Kup płytę CD – kliknij tutaj

Informacje:
Data produkcji: 1998
Wytwórnia: EMI
Nośnik: 1CD

Opis:

Koncert odbył się 7 listopada 1998 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.Konecrt prowadził Janusz Deblessem. Została wydana płyta z tego koncertu pt. „Lubomski w trójce”.

Mariusz Lubomski to – moim zdaniem – jeden z najciekawszych wykonawców reprezentujących nurt tzw. „piosenki autorskiej” (paradoksalnie – to nie on jest autorem tekstów do swoich piosenek), występujących w mijającym dziesięcioleciu na rodzimych estradach. Tak się składa, że gatunkowi temu nie przysłużył się wolny rynek, który wymuszając na artystach bardziej komercyjne zabiegi doprowadził do powstania wręcz kuriozalnych przykładów gwałtu na tej estetyce. Mógłbym w tym miejscu podać wiele przykładów, jednak strach przed setkami e-maili od obrażonych fanów artystów z mojej „czarnej listy” sprawia, że tym razem zachowam powściągliwość w wyrażaniu prywatnych opinii.

Natomiast Lubomski bardzo zręcznie potrafi sprzedać swoją twórczość, nie tracąc twarzy i zachowując wysoki poziom. To przecież niezwykle inteligentny i utalentowany artysta, a jego płyta „Lubomski w Trójce” stanowi kolejne potwierdzenie jego klasy – zarówno jako wykonawcy, jak i kompozytora. Potrafi być liryczny, potrafi zakpić ze słuchacza, potrafi też na swój własny sposób zinterpretować „klasyczne” utwory wykonawców, prezentujących najróżniejsze bieguny stylistyczne. Jego „Psychobójca” to „Psycho Killer” zepołu Talking Heads, „Undreground” i „Nie będzie mnie” to przeróbki kompozycji Toma Waitsa, a „Pociąg (Il trenova)” oraz „Pożyczona twarz” to „kawałki” pochodzące z repertuaru Paulo Contego. Wraz z własnymi przebojami Lubomskiego, jak „Śpiewomalowanie” czy „Spacerologia”, daje to porcję piosenek zdolną zadowolić nawet wyjątkowo wybrednych słuchaczy.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że w materiale nagranym na żywo w Radiowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej, zarówno wokalista, jak i akompaniujący mu zespół są w doskonałej formie, a wybór piosenek jest wyjątkowo reprezentatywny dla jego twórczości. Zachęcam do posłuchania!

WK, onet.pl

Lista utworów:

1.Underground, muz. i sł. Tom Waits (tł. Sławek Wolski)
2.Psychobojca, muz. i sł. David Byrne, Martina Weymouth, Christopher Frantz (tł. Sławek Wolski)
3.Zielono mi, muz. Jan Ptaszyn Wróblewski, sł. Agnieszka Osiecka
4.Śpiewomalowanie, muz. Mariusz Lubomski, sł. Sławek Wolski
5.Przepuscilem majatek, muz. Mariusz Lubomski, sł. Rafał Bryndal
6.Staje na glowie, muz. Mariusz Lubomski, sł. Sławek Wolski
7.A moj pies jest inny, muz. Mariusz Lubomski, sł. Rafał Bryndal
8.Na plazy dla niechcianych dziewczat, muz. Mariusz Lubomski, sł. Jan Wołek
9.Wybacz mi, muz. Mariusz Lubomski, sł. Sławek Wolski
10.Ostatnia orkiestra, muz. i sł. Sławek Wolski
11.Wolny jak cygan, muz. Maciej Barabasz, sł. Sławek Wolski
12.Nie bedzie mnie, muz. Tom Waits, sł. Tom Waits, Kathleen Brennan (tł. Sławek Wolski)
13.Anastazja, muz. Jerzy Andrzej Marek, sł. Janusz Kofta
14.Pociag, muz. i sł. Paolo Conte (tł. Jerzy Menel)
15.Pozyczona twarz, muz i sł. Paolo Conte (tł. Jerzy Menel)
16.Spacerologia, muz. Mariusz Lubomski, sł. Sławek Wolski)