3 minutes reading time (625 words)

Muzyczny dziedziniec

Muzyczny dziedziniec

Gwiazdą sobotniego wieczoru tegorocznego "Dziedzińca w długich cieniach" będzie Robert Kasprzycki, poeta, wokalista i kompozytor. Na scenie Ośrodka Kultury wystąpią również: Adsu i Calcjumfolii.

28 maja o godz. 17.00 na scenie Ośrodka Kultury w Będzinie wystąpi ADSU, polski zespół z kręgu autorskiej piosenki poetyckiej z Krakowa. I mimo tej poetyckiej klasyfikacji, którą zapewne nadają autorskie teksty w utworach i akustyczne brzmienie, łatwo można odczuć rockowy nastrój grupy. Nazwa pochodzi od imienia i nazwiska lidera i założyciela, oraz autora większości piosenek Adama Sudera dla którego AdSu do roku 2006 był to pseudonim artystyczny w jego solowych poczynaniach. Po wielu przetasowaniach w składzie, gdy każdy członek znalazł w nim swoje miejsce, Adsu stało się nazwą zespołu. Obecnie w zespole: Adam Suder (śpiew i gitara akustyczna), Wiktor Kuna (instrument klawiszowy, śpiew), Bartek Węgrzyn (gitara basowa). Początków Adsu można by szukać już w roku 1990, gdy po rozpadzie soft rockowego zespołu Lemmings Adam Suder postanowił w desperacji wystąpić sam na przeglądzie kapel rockowych, gdzie ku zaskoczeniu nie tylko swoim, zdobył wyróżnienie i propozycje od kilku zespołów na współpracę. Z tego okresu pochodzi wiele piosenek dzisiejszego adsu, chociaż w zupełnie nowej aranżacji ("Pytania", "Piękna Czarownica", "To czego nie było", "Błękit", "Ptak bez skrzydeł", "Bohaterowie Głupich Czasów", "Kawałek lodu", "Taniec Wariata" itp.). Po kilku udanych solowych występach w krakowskich klubach, piosenki te na długo trafiły do "szuflady". Wówczas artysta związał się na kilka lat z krakowską grupą Don Quixotte grającą progresywnego rocka, a następnie po odejściu z niej całkowicie zawiesił działalność artystyczną przerywaną rzadkimi występami przed publicznością. Niemniej jednak w tym czasie powstaje wiele ważnych dla dzisiejszego zespołu piosenek min. "Teatr", "Supermarket", "Mały Krok", "Czasami", "Nie jestem stąd", "To nie ja". Jałowy okres zmienia pamiętny koncert "Dla Wojtka" 2 października 2004 r. w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Od tamtej pory, jakby z nowym podmuchem w żagle działalność sceniczna zatacza coraz większy teren i dociera do coraz większej liczby odbiorców. Na początku 2008 r. zostaje zarejestrowany materiał na pierwszą koncertową płytę adsu pt. "To czego nie było - czyli szorstkie piosenki 18 lat później", a pod koniec tegoż roku materiał z koncertu z Chęcin został zawarty na drugiej płycie pt: "Chęciny Live".

Drugi zespół, którego będzie można posłuchać podczas "Dziedzińca w długich cieniach" to Calcjumfolii. Powstał on w 2006 r. Od tej chwili trzon tej toruńskiej formacji, przybliżającej słuchaczom poezję śpiewaną i piosenkę turystyczną, niezmiennie tworzą Mariusz Procyk, zwany Dziadzią oraz Tomasz Łączkowski o pseudonimie równie tajemniczym ? Czosnek. Tego ostatniego z pewnością nazwać można multiinstrumentalistą, bo gra na gitarze klasycznej, harmonijce ustnej oraz flecie poprzecznym. Od stosunkowo niedawna do grupy dołączył Krzysztof Ochnio z gitarą basową i Artur Hołuszko z mandoliną. Nie sposób w kilku słowach opisać tej formacji, a zwłaszcza klimatu jaki stwarzają, pojawiając się na scenie. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba zobaczyć i przede wszystkim usłyszeć. Nie ulega jednak wątpliwości, że Calcjumfolii zamierza na stałe wpisać się do polskiego katalogu piosenek, których słowa mają sens. I co najważniejsze zespół jest dostrzegany i wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich przeglądach. Wspomnieć tutaj należy choćby: nagrodę Braci Stefańskich w 2007 r., przyznawaną w rama Festiwalu Bazuna przez grupę Bez Jacka, ubiegłoroczne drugie miejsce na Festiwalu Artystycznych Poszukiwań ?Przystań? czy trzecie miejsce w Maratonie Piosenki Osobistej ?Nocne Śpiewanie na Zamku w Świeciu?. A to jeszcze nie koniec, bo muzycy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Bilety do nabycia w będzińskim Ośrodku Kultury (ul. Małachowskiego 43) w cenie: 15 zł (przedsprzedaż), w dniu koncertu: 20 zł.

 

Organizatorzy: Ośrodek Kultury w Będzinie, Urząd Miejski w Będzinie.

Sponsorzy: Play, Żak?Centrum Nauki i Biznesu, m2 textiles, Agencja Detektywistyczna Renoma, Biuro Turystyczne Lubatur, Atlex, agpo.pl ? Wynajem komfortowych busów, Walker-Restauracja w Łagiszy, Lighting Center, Kawiarnia Capri, Lemir ? Autoryzowany Dystrybutor Peugeot, SFA Polska, Starostwo Powiatowe w Będzinie.

Patronat medialny: kanal99.plopr.

K.Maciejewska


Dział Promocji Ośrodka Kultury w Bedzinie
www.okultura.bedzin.pl

Protokół z przeprowadzonych kwalifikacji do tegoro...
Wiersze z Szuflady: Żeglowanie po oceanie wyobraźn...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
niedziela, 03 lipiec 2022

Zdjęcie captcha