Negradonna

Negradonna – Czarna Pani to Rozalia, kompozytorka i poetka. W skład zespołu wchodzą dwie siostry Cecylia i Teresa. Aura twórczości Negradonny mieści się w szeroko pojętym nurcie Dark Wave. Zespół nie wzoruje się na nikim, tworząc jedyne w swoim rodzaju spektakle, łączące nostalgiczne często ciężko brzmiące pieśni ze scenografią i projekcjami multimedialnymi.

Negradonna występuje w wielkich skrzydłach z wronich piór, na scenie pojawiają się świetliste obrazy i czarne chorągwie. Styl muzyki najbardziej zbliżony jest do havanly voices i apocalyptic folk.

Muzyka Negradonny wypływa z wnętrza, osobistych przeżyć, pragnienia piękna i tęsknoty za nim. Tematem utworów jest miłość – relacja miedzy kobietą a mężczyzną, przedstawiona w zmysłowy,a zarazem metafizyczny sposób. Równolegle teksty Rozalii dotykają innego wymiaru, przestrzeni znanych mistykom.

Charakterystyczne brzmienie Negradonny powstaje dzięki połączeniu pięknie brzmiącego, mocnego wokalu Rozalii z harmonią budowaną przez klawisze, subtelną elektronikę i gitarę elektroakustyczną. Linie melodyczną wzbogacają skrzypce i drugi wokal. Perkusja łączy instrumenty perkusyjne, do każdego utworu dobierane inaczej, z elektronicznym bitem.

Zespół nagrał 3 płyty. W 2008 „Negradonna”, 2010 „Kościół Cierpienia” i w 2012 „Wiekuiste piękno”.