2 minutes reading time (496 words)

Recital Jana Kondraka "Sztukmistrz śpiewa"

Tytuł recitalu jest nieprzypadkowy. Nawiązując do postaci legendarnego Sztukmistrza z Lublina, Jan Kondrak wykona pieśni wymagające od śpiewaka „cyrkowych” niemal umiejętności. Każda z nich jest utrzymana w innej stylistyce, dlatego wymaga od aktora zastosowania coraz to innych środków. Na dodatek artysta wystąpi bez nagłośnienia. Tak jak występowali śpiewacy w „sztukmistrzowskich”, dawnych czasach, kiedy to było wiadomo, kto „ma głos”, a kto go nie ma. Dzięki temu słuchacze poczują, co to jest naturalna dynamika śpiewu. Jan Kondrak propaguje od dawna ten rodzaj występowania jako odtrutkę na przerost techniki w sztukach wszelkich, jako wyraz tęsknoty do naturalności.

Na repertuar złożą się głównie pieśni napisane i skomponowane przez Jana Kondraka oraz kilka z muzyką Zbigniewa Łapińskiego. Będą również utwory Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy i Stinga.

Bilety: 20 zł (w przedsprzedaży), 25 zł (w dniu koncertu)
Zapraszamy :)

O Janie Kondraku:
Zbigniew Łapiński w książce Katarzyny Walentynowicz pt. "Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim."
"Wystarczy, że siedzę nad wierszami pana Jasia Kondraka, który napisał parę przecudnych utworów, które tak bardzo mi się spodobały, że musiałem do tego napisać muzykę."

List polecający od Jacka Kaczmarskiego
Gdańsk 4.01.2002 r.

[...]
Twórczość Jana Kondraka znam od drugiej połowy lat osiemdziesiątych, kiedy do sekcji polskiej Radia Wolna Europa dotarła jego kaseta. Już wówczas zwrócił moją uwagę, jako rzadki przykład poety śpiewającego, który – oprócz charyzmatycznej interpretacji – dysponuje samoświadomością: wie, co myśleć o świecie i o sobie, jako człowieku w tym świecie żyjącym, a co najważniejsze wie, jak swoje myśli i przekonania, a także pytania i wątpliwości wyrazić w tak trudnej, zwięzłej formie, jaką jest piosenka. Jest jednym z nielicznych w Polsce twórców, którzy Słowo traktują z należytym Mu szacunkiem: nie produkuje artykułów rozrywkowych – pragnie nawiązać z odbiorcą rozmowę o sprawach istotnych, pobudzić do myślenia o sprawach każdego z nas – uwikłanego w egzystencję, jej pokusy i pułapki, okrytego cieniem Tajemnicy.

Jako wykonawca własnych utworów Kondrak wydaje mi się potomkiem ukraińskich „Didów” przemierzających z teorbanem stepy i wyśpiewujących swoje tęskne, niepokojące wróżby. Jest w nim jakiś piękny, „kresowy” rys, w pełni prawdziwy, nie mający nic wspólnego z marketingową, „cepeliową” ludowością, której tak wiele na rynku środków masowego przekazu.
Kondrak jest rzadkim ptakiem. Cenię Go, podziwiam i szanuję.

Jacek Kaczmarski
Jan Kondrak (ur. 25 lipca 1959 w Hrubieszowie) – autor tekstów, kompozytor i wykonawca. Młodość spędził w rodzinnej Adelinie. Ukończył LO im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie oraz polonistykę na UMCS w Lublinie. Zamieszkał w Świdniku.
Zwycięzca ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce (Grand Prix), laureat nagrody głównej Ogólnopolskich Spotkań Estradowych OSET w Rzeszowie, laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (za tekst), dwukrotny laureat FAMY w Świnoujściu (za scenariusz i utwory dla Marka Dyjaka), twórca i szefem artystycznym Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie.

Wydał cztery pozycje fonograficzne z własnymi tekstami (Wyzwanie, Tym, co pod wiatr, Romanse ballady, Kto, co), cztery pozycje z tekstami Edwarda Stachury (Missa pagana, Tango Triste, Madame I i Madame II) oraz Kolędy przy gitarze.

Jest jednym z liderów piwnicy artystycznej Lubelska Federacja Bardów.

Location (Map)

Konkurs na interpetację piosenki Jeremiego Przybor...
Koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Jus...

Related Posts

 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
piątek, 19 kwiecień 2024

Captcha Image