2 minutes reading time (315 words)

Renata Kątnik "Zapomniany świat"

(...) Jak łatwo się domyślić, mamy do czynienia z poezją śpiewaną, dodam od siebie - bardzo piękną, uduchowioną, mocno osadzoną w rzeczywistości.
To dobrze, że materiał "Zapomniany świat" to nie pozycja sięgająca chmur a traktująca ludzki żywot świata prawdziwego...
 
 
Renata Kątnik - Zapomniany świat - recenzja płyty.

"Teksty zawierają różnorodną tematykę - twórcy dzielą się z odbiorcami okruchami własnych przeżyć, radością, bólem i wypaloną nadzieją umykającego życia (...) Tytuł krążka zawiera pewną symbolikę - mówi o świecie, od którego w dobie współczesnej cywilizacji się oddalamy, skłania odbiorcę do refleksji, do zatrzymania się w nieustannym biegu i zachęca słuchacza do chwilowego sięgnięcia myślami w "świetność tamtych dni" (...)

Te oto słowa napisała na swojej stronie internetowej autorka krążka, Renata Kątnik. Jak łatwo się domyślić, mamy do czynienia z poezją śpiewaną, dodam od siebie - bardzo piękną, uduchowioną, mocno osadzoną w rzeczywistości.
To dobrze, że materiał "Zapomniany świat" to nie pozycja sięgająca chmur a traktująca ludzki żywot świata prawdziwego. To płyta na długie jesienne, lekko jak mi się zdaje zapadane deszczem wieczory, na czas sprzyjający refleksji, zadumie, płyta pomocna w zwolnieniu życiowego pędu, czasem odczarowaniu ludzkiego zatracenia.
W egzemplarzu płyty jaki otrzymałem, znalazłem piękny dopisany cytat "Muzyka jest światłem księżyca w mrocznej nocy życia". To prawda, czego dowodem jest niniejsze wydawnictwo.
Na debiutanckim CD obdarzonej delikatną ale jakże przyciągającą barwą głosu wokalistki, prócz perełki "Morze wracające" pióra
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, znajdziemy teksty autorstwa podkarpackich twórców, Anny Mirosławy Nowak, Mieczysława Łypa, Ludmiły Pietruszkowej i Wiesława Zielińskiego. Nie stało się to bez przyczyny, wszak Renata Kątnik pochodzi z Dabrówki położonej w województwie podkarpackim.
Cel został osiągnięty- to co zamknęła na płycie- przenosi słuchacza
w świat inny, cichszy, odległy a sercu bliski.
Warto.


1.ZAPOMNIANY ŚWIAT
2. W GALERII WŁADYSŁAWY PRUCNAL
3. TWÓJ DOM
4. W DOLINIE WISŁOKA
5. BAŚŃ O PIERWSZEJ MIŁOŚCI
6. ŻEBY PRZETRWAĆ
7. FOTOGRAFIA
8. MORZE WRACAJĄCE
9.KORSARZ
10.WIGILIA
11.NA NOWY ROK

 

 


Autor: Adam Dobrzyński

http://www.fabianski.com.pl

Koncert Ałły Pugaczowej - Odwołany!
WGB - Korsarz - 22 marca Warszawa
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
wtorek, 29 listopad 2022

Captcha Image