Renata Przemyk

W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” znalazła się w setce najwybitniejszych artystów minionego stulecia.
Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty – ani rock, ani piosenka poetycka, ani alternatywa nie określają jej istoty, którą sama artystka nazywa wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych.
Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną. Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Ma w swoim dorobku nagrody przywiezione z festiwali, w których brała udział na początku swojej działalności, główną z festiwalu krakowskiego, opolską Karolinkę, sopocką bursztynową płytę. Ale występowała też na nieistniejącym już niestety festiwalu w Jarocinie i dla przeciwwagi na przeglądzie piosenki aktorskiej we Wrocławiu i Kolonii.
Rok 2009 był szczególnym dla Renaty Przemyk. To właśnie na ten czas przypadł jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Koncert jubileuszowe zostały uświetnione gościnnymi występami artystów: Katarzyna Nosowska, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Maria Peszek, Kayah, Natalia Grosiak, Anja Orthodox. W tym roku, w listopadzie ukazała się kolejna płyta Renaty „Odjazd”, która błyskawicznie stała sie „złotą”.
Wśród ogłoszonych w lutym 2010 zwycięzców drugiej edycji PAM LONDON AWARDS Renata otrzymała 3 nagrody- została uznana Najlepszą Polską Wokalistką, nagrody przypadły jej także za Piosenkę Roku oraz Najlepszy Album Roku w kategorii Alternative. Singiel z najnowszej płyty- piosenka „Odjazd” zdobyła pierwsze miejsce na Liście Przebojów radiowej „Trójki”. Na przełomie maja i czerwca 2010 roku Renata skomponowała muzykę do spektaklu „Szyc” Hanoha Lewina, którego premiera odbyła się w czerwcu 2010 roku.
Na przełomie października i listopada 2010 r. ukazała się płyta pt. „Panienki z temperamentem”, na której to Renata wspólnie z Kayah śpiewa piosenki z repertuaru „Kabaretu Starszych Panów”.