2 minutes reading time (494 words)

Stachuriada 24-26 Czerwca

Grochowice w gminie Kotla w województwie dolnośląskim to miejsce gdzie w latach 80. XX wieku narodziła się STACHURIADA - wyjątkowa ogólnopolska impreza poetycko-muzyczna integrująca ludzi różnych środowisk, których łączy zamiłowanie do muzyki z nurtu piosenki poetyckiej.
To właśnie w Grochcowicach i Kotli, w 1967 roku Edward Stachura spędził kilka miesięcy pracując przy wyrębie lasu i to właśnie Grochowice i Kotlę uwiecznił w swojej powieści ?Siekierezada albo Zima leśnych ludzi?(wyd. w 1971 r.), na podstawie której powstał głośny film pt. ?Siekierezada? w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. Dzięki temu, w latach 80-tych XX wieku (do roku 1989), leśna polana w Grochowicach stała się miejscem spotkań ludzi o niepokornych duszach.

W XXI wieku STACHURIADA nie zginęła. Od 2003 roku, dzięki grupie pasjonatów, ponownie stworzono w Grochowicach, miejsce spotkań ludzi poetycko wrażliwych, kochających twórczość Edwarda Stachury. Co roku, kolejne spotkania przyciągają na grochowicką polanę coraz większe rzesze uczestników zarówno z terenu powiatu głogowskiego, regionu jak i z całej Polski. Do tej pory odbyło się już 16 spotkań, które przyciągały tysiące miłośników twórczości Stachury i innych poetów. W Grochowicach gościliśmy także gwiazdy, m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Wolną Grupę Bukowina, Małżeństwo z Rozsądku, Ukryty Zegarek, Jerzego Filara, Andrzeja Garczarka, Annę Chodakowską, Czerwony Tulipan, Grupę Bez Jacka, Antoninę Krzysztoń, Lubelską Federację Bardów, zespół Trzy Dni Później oraz zespół Raz Dwa Trzy.

Program STACHURIADY 2011


W tym roku chcielibyśmy powrócić do najświetniejszych czasów pierwszych Stachuriad, kiedy to oprócz przeglądu piosenki i koncertów, Grochowice stawały się miejscem warsztatów i wydarzeń artystycznych, happeningów i spektakli. Pomysł stworzenia na miejscu miasteczka namiotowego o nazwie ?Bobrowice? dla uczestników i prowadzących warsztaty ma wprowadzić atmosferę współdziałania w tworzeniu i poczucia artystycznej wspólnoty.


1. 24 czerwca - Dzień pierwszy ? warsztatowy.

Założeniem pierwszego dnia Stachuriady jest realizacja warsztatów dla uczestników przeglądu piosenki. Warsztaty prowadzone są przez profesjonalistów, a ich celem jest przygotowanie młodych wykonawców do występów na profesjonalnej scenie oraz podniesienie ich umiejętności w zakresie kompozycji oraz pisania tekstów.

Nowym przedsięwzięciem są warsztaty teatralne oraz spektakl teatralny oraz nocny pokaz filmu ?Siekierezada?.


2. 25 czerwca - Dzień drugi

W tym dniu zostanie zrealizowany VI Przegląd Poezji Śpiewanej ?Wyśpiewać Poezję?. Celem przeglądu jest popularyzacja muzyki z nurtu nazwanego ?Krainą Łagodności?. Młodzi wykonawcy mają okazję zaprezentować swoje umiejętności przed jury oraz znakomitą publicznością oraz   skonfrontować je z innymi uczestnikami.
Przegląd zakończy występ laureatów oraz dwóch zespołów z terenu województwa dolnośląskiego wykonujących poezję śpiewaną.
Zwieńczeniem dnia będzie koncert w wykonaniu gwiazd m.in. spektakl w wykonaniu Piotra Machalicy. Koncert ten ściąga co roku do Grochowic ogromną liczbę wielbicieli poezji śpiewanej i zwykle kończy się wspólnym śpiewaniem utworów poetyckich przy rozpalonym ognisku.


3. 26 czerwca - Dzień trzeci

W trzecim dniu Stachuriady uczestnicy i widzowie mają możliwość obejrzenia wystawy poświęconej Edwardowi Stachurze i Gminie Kotla, gdzie Stachura spędził kilka miesięcy swojego życia, pracując przy wyrębie lasu. Zakończeniem Satchuriady jest przegląd poetycki, którego celem jest prezentacja osób parających się poezją z terenu powiatu głogowskiego, prezentacja wierszy E. Stachury przez poetów oraz młodzież szkół średnich oraz rozstrzygnięcie konkursu na wiersz o Grochowicach ? Slam poetycki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Karta uczestnika Regulamin

Pamiętajmy o Osieckiej
Na Bani w klubie ?Plama?
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
poniedziałek, 05 grudzień 2022

Captcha Image