Stanisław Soyka

Zawsze z dala od rockowego establishmentu, śpiewa proste piosenki o miłości, tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka też przed wielkimi problemami współczesności.  Wokalista jazzowy i piosenkarz, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta.  Urodzony w 1959 roku. Od 7. roku życia śpiewał z ojcem w chórze kościelnym, ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, a potem Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach.
„Muzykalność wyniósł z rodzinnego domu, talentami – i to licznymi – obdarzyła go natura, obficie pomnożył muzyczną erudycję podczas wielu lat nauki. Gra na skrzypcach wyzwoliła w nim ogromną wrażliwość, biegła umiejętność gry na fortepianie pozwoliła znaleźć właściwy kontekst dla muzyki. Gitarą posługuje się zazwyczaj gdy poszukuje klimatu i nastroju dla rodzącego się pomysłu.”
„Szybko pojął, że znakiem jego czasów jest eklektyzm, a może nawet megaeklektyzm. Otwierał więc różne muzyczne szuflady. Czerpał z nich natchnienie, inspirację, podnietę – zawsze z myślą o tym, by być coraz bliżej siebie.”
Wciąż inny wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni.”