Studencki Festiwal Piosenki – Krakowski Festiwal Piosenki

Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie jest to najstarsza impreza kulturalna środowiska akademickiego, najstarszy konkurs odbywający się w Krakowie, starszy – bo powołany w roku 1962 – o rok od Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Trwałość tej imprezy zobowiązuje. Pięćdziesięciolecie – to nawet w Krakowie przywykłym do jubileuszy okazja do chwały. Co prawda tegoroczny Studencki Festiwal Piosenki poprzedza liczba 49 (co jest skutkiem przerw, jakie z powodu zawirowań historii nastały w roku 1968, 1971 i 1982), ale pięćdziesiąt lat – festiwalu już minęło.
Studencki Festiwal Piosenki, który od lat skupiał się na piosence artystycznej, stał się również poważną imprezą Krakowa. Przez kilka dekad poprzedzały go eliminacje organizowane w ośrodkach akademickich, Od kilkunastu lat pozwala spotkać się laureatom kilkudziesięciu mniejszych konkursów, organizowanych nie tylko w tradycyjnych ośrodkach akademickich, ale także w Radzyniu Podlaskim, Piasecznie, Biłgoraju, Radomiu, Sieradzu, Andrychowie, Rybniku, Ślesinie, Kędzierzynie, Stargardzie Szczecińskim, Elblągu, Dzierżoniowie i innych miastach… To tam wyłaniani są finaliści krakowskiego konkursu. Na SFP rywalizują z sobą także laureaci dużych festiwali, jak olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” czy wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Niemniej to właśnie Studencki Festiwal Piosenki jest nie tylko najstarszą, ale i najważniejszą imprezą skupiającą się na piosence artystycznej.

Piękna jest tradycja krakowskiego festiwalu. Jego laureaci stawali się z czasem znaczącymi postaciami sztuki estradowej. Ewa Demarczyk, Piotr Szczepanik, Leszek Długosz, Kazimierz Grześkowiak, Zdzisława Sośnicka, Teresa Tutinas, Urszula Sipińska, Maciej Zembaty, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Natasza Czarmińska, Krystyna Tkacz, Andrzej Sikorowski, Jacek Kleyff, Krzysztof Piasecki, Grupa Pod Budą, Elżbieta Wojnowska, Wolna Grupa Bukowina, Bohdan Smoleń, Jan Wołek, Elżbieta Adamiak, Jacek Kaczmarski, Andrzej Poniedzielski, Grażyna Auguścik, Antonina Krzysztoń, Grzegorz Turnau, Zbigniew Zamachowski, Jan Kondrak, Mariusz Lubomski, Renata Przemyk, Raz Dwa Trzy, Robert Kasprzycki, Janusz Radek, Basia Stępniak-Wilk, Piotr Rogucki, Iwona Loranc, Joanna Lewandowska, Beata Lerach, Hanka Wójciak – to tylko wybrane z protokołów nazwiska artystów, nagrodzonych w krakowskim konkursie, którzy na stałe zaistnieli na estradzie i scenie muzycznej. Szczególne zaś znaczenie ma nurt autorski, zawsze obecny w SFP. Studencki Festiwal Piosenki od roku 2012 organizowany jest przez specjalnie w tym celu powołaną Fundację.