Tadeusz Krok i Agata Rymarowicz

Tadeusz Krok był laureatem wielu przeglądów i festiwali m.in Międzynarodowego Przeglądu Piosenki Autorskiej w Warszawie (II nagroda), Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (II nagroda, stypendium im. W. Bellona) oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie. W 1989  wystąpił w koncercie Debiuty na Festiwalu Opolskim. Od wielu lat jest członkiem kabaretu Marcina Dańca.

Od 1996 współpracuje z Agatą Rymarowicz koncertując i nagrywając płyty. Jest uważany za jednego z czołowych przedstawicieli piosenki autorskiej w Polsce.

Agata Rymarowicz – artystka wywodząca się z nurtu piosenki poetyckiej, śpiewająca autorka. Pochodzi z Bieszczadów. Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Rzeszowie i tam też stawiała pierwsze kroki na scenach klubów studenckich. Śpiewała wiersze znanych poetów do własnej muzyki a także ludowe piosenki łemkowskie. W latach 1986-87 była finalistką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie reprezentując rzeszowskie środowisko akademickie. W rok później otrzymała główną nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Beskidzkiej.

W 1988 roku rozpoczęła współpracę z folkowym zespołem Varsovia Manta z którym koncertowała niemal w całej Europie, prezentując folklor południowoamerykański i słowiański. Muzyka ludowa do dzisiaj jest jej wielką pasją i znajduje odzwierciedlenie w aktualnym repertuarze.

Na szczególną uwagę zasługuje rozpoczęta w 1993 roku współpraca z Tadeuszem iem, krakowskim bardem , śpiewającym poetą.
Repertuar duetu to przede wszystkim autorskie piosenki o miłości, przyjaźni na tle codziennych zmagań z życiem. Do tej pory wspólnie nagrali trzy płyty: „Pierwszy raz – ostatni raz” (1993), „Największa miłość – najcięższy grzech” (2002) oraz „Pogoda na pogodzenie” (2008). Ta ostatnia jest pewnego rodzaju próbą pogodzenia się z tym co nieuchronne – z upływającym czasem, z sobą, drugim człowiekiem, niespełnionymi marzeniami.
Czasami artyści sięgają po wiersze innych poetów, m. in. Wojtka Bellona czy Jaromira Nohavicy, jak również po piosenki ludowe – głównie łemkowskie i bojkowskie – ciekawie, niebanalnie zaaranżowane.
Utwory śpiewane przez nich w duecie mają niepowtarzalny wydźwięk a ich wspólne koncerty stają się wyjątkowym i pełnym wzruszeń przeżyciem wychodzącym daleko poza granice „koncertu estradowego”. Przesłaniem, które niosą ich piosenki jest nadzieja, że to co najpiękniejsze w życiu wciąż jeszcze przed nami.

W 2007 roku Agata wzięła udział w nagraniu płyty poświęconej pamięci zmarłej tragicznie artystki, Agaty Budzyńskiej – śpiewając we własnej, twórczej interpretacji piosenkę „Zapomnienie”.
Podczas nagrań i na koncertach towarzyszą artystce wybitni krakowscy muzycy, m. in Tadeusz Krok, Marek Tomczyk, Gertruda Szymańska, Wojciech Bobrowski, Stefan Błaszczyński, Tadeusz Leśniak, Ryszard Styła, Grzegorz Górkiewicz oraz Ola Rymarowicz..
Ponadto, Agata Rymarowicz opracowała autorski projekt słowno-muzyczny pt. „Warsztaty pieśni weselnych – wesele na Podkarpaciu”, który prezentowała w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

W lutym 2013r ukazała się pierwsza solowa płyta Agaty – „Pamiątki”, na której zaprezentowała ona głównie przez siebie napisane piosenki. Napisane w Krakowie ale spoglądające tęsknie w stronę gór.
Płyta jest swoistym ukłonem w stronę rodzinnych Bieszczadów, które stały się inspiracją dla większości utworów i które od zawsze znacząco wpływały na przekaz artystki.
Są wśród „Pamiątek“ Agaty Rymarowicz także unikalne, pełne niepowtarzalnego uroku pieśni łemkowskie, przypominające o magicznej więzi ludzi z górami.
Całości obrazu świata, który chciałaby ocalić od zapomnienia artystka, dopełniają piosenki Jaromira Nohavicy w polskich tłumaczeniach Renaty Putzlacher.
Przejmujący, z charakterystycznym zaśpiewem głos Agaty i aranżacje muzyczne utworów podkreślają wymowę tekstów, potęgują płynące z nich emocje.
Artystce towarzyszy wielu wybitnych krakowskich instrumentalistów z kręgu ballady, folku i jazzu. Wszystko to tworzy wyjątkowy klimat płyty, sprzyja wzruszeniu i zamyśleniom.