Tomasz Wachnowski

Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Występował i współpracował z Krzysztofem Ścierańskim, Ryszardem Styłą, krakowską formacją Mr. Bober’s Friends, Marcinem Dańcem czy Wolną Grupą Bukowina i wieloma innymi.
Trzykrotnie brał udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 1999 roku wystąpił w koncercie „Premiery” gdzie wykonał swoją kompozycję pt. „Byłoby miło”. Utwór spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem opolskiej publiczności oraz dziennikarzy, w głosowaniu lokalnych ośrodków telewizyjnych zajął II miejsce.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w twórczości Tomka Wachnowskiego było wykonanie przewodniej piosenki do filmu „Asterix i Obelix kontra Cezar”. Nagranie „Ona nie widzi mnie”, pojawiło się zarówno na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu jak i na jego autorskim krążku pt. „Właśnie tak”.
Jest autorem trzech płyt: „Śniegowice”, „Właśnie tak” i „Dla bogaczy pogoda”, jego piosenki można znaleźć na składankach Krainy Łagodności wydawanych przez EMI i serii Gitarą i Piórem wydawanej przez Polskie Radio. Jego piosenka pt. „Znaki na niebie” śpiewana przez Iwonę Loranc i Kubę Badacha znalazła sie na ścieżce dźwiękowej filmu „Ławeczka”, w 2006 roku ukazała się płyta pod tym samym tytułem, wyprodukowana przez Tomka i Miłosza Wośko, na której jego piosenki wykonuje Iwona Loranc.
Piosenkę „Most między nami” z jego tekstem do filmu „6 dni strusia” śpiewała Katarzyna Cerekwicka, a napisaną wspólnie z Piotrem Rubikiem „Najdalszą z gwiazd” w angielskiej wersji duet Georginia i Jose Cura. Jako wykonawca brał również udział w koncertach; „Kolega z pracy” i „Radio Wolna Europa” – z piosenkami Jacka Kaczmarskiego czy ostatnio „Niechaj zabrzmi” i „Maestro bezdomny” z piosenkami Wojciecha Bellona.
Na wiosnę 2011 ukaże się 4-ta autorska płyta Tomka Wachnowskiego pt. „Piosenki dla dorosłych”. Artysta wystąpi w towarzystwie muzyków , z którymi współpracuje od lat: Miłosz Wośko – instrumenty klawiszowe, Maciej Szczyciński – kontrabas, Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne.