Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej - Jak powstała ?
Latem 1968 roku odbyła się w Szklarskiej Porębie impreza towarzyska, na którą zjechała się niewielka grupa studentów złączonych wspólną ideą śpiewania ,,ogniskowego'' tak popularnego na rajdach studenckich.
W ten sposób rozpoczęła swoją historię jedna z najstarszych, istniejących do dzisiaj, corocznych imprez studenckich. Już wówczas nosiła ona nazwę Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej. Nie bardzo wiadomo, kto był organizatorem tej imprezy, ale wśród jej uczestników byli: Wiesiek Gazdowicz, Adam i Tadeusz Gos, Staszek i Mika Anioł, Antoni Dąbrowski oraz Jurek Szymbor.
Giełda odbyła się w bazie Zrzeszenia Studentów Polskich, która już wtedy nosiła nazwę Bazy Pod Ponurą Małpą. Do dzisiaj, chociaż nie bardzo wiadomo skąd się taka dziwna nazwa wzięła, od czterdziestu już lat wszystko pozostało tak jak było. Wszystkie kolejne Giełdy odbywają się w tym samym miejscu i w podobnym stylu.
 
Pierwszą nagrodę na tamtej historycznej Giełdzie zdobyła piosenka Noc jest na falach. I jak twierdzą wtajemniczeni potrafiłby ją jeszcze zaśpiewać jedynie Wojtek Jarociński, chodzący śpiewnik giełdowy, (obecnie Wolna Grupa Bukowina). Wraz z szybkim rozwojem turystyki, jako miłego dla studentów sposobu spędzania wolnego od nauki czasu, zdobywała coraz większą popularność także i Giełda Piosenki. Już w roku 1972 brało w niej udział ponad 150 wykonawców.
Tradycyjnie, co roku w czwartek przed pierwszą niedzielą sierpnia w Bazie Pod Ponurą Małpą pojawia się tłumek młodych (a także i już nie młodych) ludzi z gitarami. Spędzają oni w Szklarskiej cztery szalone dni i noce dobrze się przy tym bawiąc. Nie sposób przecenić roli jaką spełniała Giełda Piosenki.
Nad wszystkim co się dzieje czuwa niezmiennie jedyny uczestnik wszystkich Giełd Piosenki - Naczelny Łoś Giełdowy - Krzysztof Szczucki z rodziną.