1 minute reading time (219 words)

Bez Jacka

Zespół 'Bez Jacka' jest legendę polskiej sceny poetyckiej. Formacja istnieje już od ponad trzydziestu lat i przez ten czas wypracowała swój własny, niepowtarzalny styl. Charakterystyczna aranżacja nastrojowych poetyckich ballad o ciekawej linii melodycznej sprawia, że zespół wciąż zdobywa nowych fanów, a średnia wieku ludzi wypełniających po brzegi sale koncertowe nie przeraża.

Zespół wywodzi się z nurtu klasycznej piosenki studenckiej - poezji śpiewanej. Powstał w latach 70?, kiedy to czwórka zakręconych facetów: Zbigniew Stefański , Jan Stefański, Jacek Stefański i Maksymilian Ziętek, postanowiła założyć zespół 'Kant'. Po kilku udanych występach na regionalnych festiwalach muzycy występowali już jako  'Bracia Stefańscy'.  Jak pisze w swoich wspomnieniach Jarosław Horacy Chrząstek muzyka była ich życiem: ?(...) to wszystko razem z ich niesamowitą energią, witalności a przede wszystkim autentycznością było wtedy jak 'objawienie'. Właściwie cały czas grali, ich życie było muzyką, zawsze chodzili z instrumentami. Byli ludźmi inteligentnymi, rozmawiali o sztuce, literaturze, muzyce i wszystko to było autentyczne, naturalne, nie wymuszone??. Sielankę przerwała nagła śmierć najmłodszego z braci: 9 sierpnia 1983 roku pobity ?przez nieznanych sprawców? ginie Jacek Stefański. Odtąd zespół gra pod nazwą 'Bez Jacka'.


Grupa, pomimo przeciwności losu wciąż koncertuje, mało tego: w tym roku wspólnie z zespołem 'Słodki Całus od Buby' nagrała kolejny, ósmy album zatytułowany 'Ot tak, po prostu'. Obecny skład grupy to: Zbigniew Maria Stefański, Jarosław Horacy Chrząstek i Wojciech Sokołowski.

 

Cisza Jak Ta
Grzegorz Turnau
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
czwartek, 27 styczeń 2022

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://poezjaspiewana.pl/