1 minute reading time (280 words)

Renata Przemyk

W plebiscycie "Polityki" i "Wprost" znalazła się w setce najwybitniejszych artystów minionego stulecia.
Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty - ani rock, ani piosenka poetycka, ani alternatywa nie określają jej istoty, którą sama artystka nazywa wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych.
Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną. Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Ma w swoim dorobku nagrody przywiezione z festiwali, w których brała udział na początku swojej działalności, główną z festiwalu krakowskiego, opolską Karolinkę, sopocką bursztynową płytę. Ale występowała też na nieistniejącym już niestety festiwalu w Jarocinie i dla przeciwwagi na przeglądzie piosenki aktorskiej we Wrocławiu i Kolonii.
Rok 2009 był szczególnym dla Renaty Przemyk. To właśnie na ten czas przypadł jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Koncert jubileuszowe zostały uświetnione gościnnymi występami artystów: Katarzyna Nosowska, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Maria Peszek, Kayah, Natalia Grosiak, Anja Orthodox. W tym roku, w listopadzie ukazała się kolejna płyta Renaty "Odjazd", która błyskawicznie stała sie "złotą".
Wśród ogłoszonych w lutym 2010 zwycięzców drugiej edycji PAM LONDON AWARDS Renata otrzymała 3 nagrody- została uznana Najlepszą Polską Wokalistką, nagrody przypadły jej także za Piosenkę Roku oraz Najlepszy Album Roku w kategorii Alternative. Singiel z najnowszej płyty- piosenka "Odjazd" zdobyła pierwsze miejsce na Liście Przebojów radiowej "Trójki". Na przełomie maja i czerwca 2010 roku Renata skomponowała muzykę do spektaklu "Szyc" Hanoha Lewina, którego premiera odbyła się w czerwcu 2010 roku.
Na przełomie października i listopada 2010 r. ukazała się płyta pt. "Panienki z temperamentem", na której to Renata wspólnie z Kayah śpiewa piosenki z repertuaru "Kabaretu Starszych Panów".

Słodki Całus Od Buby
Wolna Grupa Bukowina
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
sobota, 25 wrzesień 2021

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://poezjaspiewana.pl/