1 minute reading time (240 words)

Marek Gałązka

Marek Gałązka - bard, animator kultury – urodził się 17 lutego 1954 roku w Szczecinie. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Grudziądzu w 1973 roku, gdzie już wówczas zajmował się amatorsko twórczością Edwarda Stachury. W 1978 roku na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał dyplom na kierunku pedagogika w zakresie pracy kulturalno-oświatowej. Po ukończeniu studiów przyjechał na Mazury, gdzie w Oleckim Ośrodku Kultury podjął pracę jako instruktor do spraw teatru. Założył teatr AGT i 24.03.1979 roku (równo cztery miesiące przed śmiercią Stachury) wraz z teatrem debiutował spektaklem „Wędrowanie” według poezji Edwarda Stachury. W spektaklu tym, którego był scenarzystą i reżyserem, wykonał kilka piosenek Edwarda Stachury z własną muzyką.

W 1993 roku reaktywował grupę „Po Drodze” i wziął udział w XX Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. W 2007 roku Marek Gałązka został odznaczony medalem GLORIA ARTIS – zasłużony dla kultury.

Oprócz wielu wydawnictw poświęconych Edwardowi Stachurze wydał dwie płyty autorskie przy współpracy Tymona Tymańskiego: Tu stacja Sopot (2007) i AUTORSONG (2012). W roku 2017 wydał całkowicie autorską płytę, której był m.in. wydawcą i producentem: „Pistolet w dłoni Ojca” nagraną z muzykami Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej w znanym na całym świecie Hertz Studio Wieslawski Bros. Wraz z zespołami: Po Drodze i (Zespołem) „Marek Gałązka & his Team”  koncertował praktycznie w całej Polsce oraz poza granicami kraju, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Węgrzech, Bułgarii, Estonii, Litwie i na Białorusi. Ostatnio wydał autorską płytę winylową i CD pt. „Pistolet w dłoni Ojca”, jako Marek Gałązka & his Team.

Stare Dobre Małżeństwo
YesKiezSirumem
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
poniedziałek, 06 grudzień 2021

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://poezjaspiewana.pl/