1 minute reading time (284 words)

Tomasz Wachnowski

Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Występował i współpracował z Krzysztofem Ścierańskim, Ryszardem Styłą, krakowską formacją Mr. Bober's Friends, Marcinem Dańcem czy Wolną Grupą Bukowina i wieloma innymi.
Trzykrotnie brał udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 1999 roku wystąpił w koncercie "Premiery" gdzie wykonał swoją kompozycję pt. "Byłoby miło". Utwór spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem opolskiej publiczności oraz dziennikarzy, w głosowaniu lokalnych ośrodków telewizyjnych zajął II miejsce.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w twórczości Tomka Wachnowskiego było wykonanie przewodniej piosenki do filmu "Asterix i Obelix kontra Cezar". Nagranie "Ona nie widzi mnie", pojawiło się zarówno na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu jak i na jego autorskim krążku pt. "Właśnie tak".
Jest autorem trzech płyt: "Śniegowice", "Właśnie tak" i "Dla bogaczy pogoda", jego piosenki można znaleźć na składankach Krainy Łagodności wydawanych przez EMI i serii Gitarą i Piórem wydawanej przez Polskie Radio. Jego piosenka pt. "Znaki na niebie" śpiewana przez Iwonę Loranc i Kubę Badacha znalazła sie na ścieżce dźwiękowej filmu "Ławeczka", w 2006 roku ukazała się płyta pod tym samym tytułem, wyprodukowana przez Tomka i Miłosza Wośko, na której jego piosenki wykonuje Iwona Loranc.
Piosenkę "Most między nami" z jego tekstem do filmu "6 dni strusia" śpiewała Katarzyna Cerekwicka, a napisaną wspólnie z Piotrem Rubikiem "Najdalszą z gwiazd" w angielskiej wersji duet Georginia i Jose Cura. Jako wykonawca brał również udział w koncertach; "Kolega z pracy" i "Radio Wolna Europa" - z piosenkami Jacka Kaczmarskiego czy ostatnio "Niechaj zabrzmi" i "Maestro bezdomny" z piosenkami Wojciecha Bellona.
Na wiosnę 2011 ukaże się 4-ta autorska płyta Tomka Wachnowskiego pt. "Piosenki dla dorosłych". Artysta wystąpi w towarzystwie muzyków , z którymi współpracuje od lat: Miłosz Wośko - instrumenty klawiszowe, Maciej Szczyciński - kontrabas, Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne.

Stanisław Soyka
Krakowskie Przedmieście
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
środa, 27 październik 2021

Zdjęcie captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://poezjaspiewana.pl/